SKOŚ UW działa przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Znajdź nas na FB

Zapraszamy do odwiedzania i polubienia naszego oficjalnego profilu na Facebook.

www.facebook.com/skos.uw

2011/2012

Studencki Obóz Botaniczny (14-22.07.2012)

Jeśli myślicie, że w wakacje Koło zamyka swoją działalność to nic bardziej mylnego!
Opiekun naszego Koła doktor Paweł Pawlikowski wraz ze Studenckim Kołem Naukowym MSOŚ, Kołem Naukowym Geobotaniki UW, Studenckim Kołem Ochrony Środowiska UW (czyli nami J) oraz Centrum Ochrony Mokradeł zorganizował w lipcu kolejny edukacyjno-badawczy obóz botaniczny, który odbył się w Puszczy Augustowskiej. Kontynuowaliśmy zaczęty we wcześniejszych latach temat badawczy związany z ekologią borów i zagrożonych gatunków światłożądnych z nimi związanych. Zinwentaryzowaliśmy florę puszczańskiego rezerwatu Starożyn oraz zwiedziliśmy wiele innych cennych przyrodniczo miejsc.

autorzy zdjęć: Olga Bemowska i Mateusz Kałabun

Wykaszanie Torfów Orońskich (30.06.2012)

Była to kolejna z rzędu akcja odkrzaczania i usuwania trzciny na jednym z nielicznych torfowisk alkalicznych Mazowsza. Torfy Orońskie to najlepiej zachowane mechowisko na Mazowszu, będące miejscem występowania rzadkiego i zagrożonego wyginięciem storczyka – lipiennika Loesela. Poprzednie działania (2010 i 2011 rok), spowodowały, że populacja lipiennika Loesela na torfowisku zwiększyła swoją liczebność z 3 obserwowanych osobników w roku 2009 do około 40 (w tym większość kwitnących) w roku 2012. Efekty naszej ciężkiej (acz przyjemnej) pracy stały się widoczne gołym okiem!

autorzy zdjęć: Michał Kępiński i Olga Bemowska

Wycieczka ornitologiczna nad Wisłę (31.05.2012)

W maju na zaproszenie kadry akademickiej UW do Polski przybył profesor John Avise – światowej sławy biolog ewolucyjny (University of California, Irvine). Podczas swojego pobytu prowadził warsztaty z biologii ewolucyjnej dla studentów, zwiedzał Polskę (odwiedził m.in. Białowieski PN, Biebrzański PN) oraz… wybrał się ze z nami na poranną wycieczkę ornitologiczną nad Wisłę. Profesor jest zapalonym birdwatcherem (nagrodzonym medalem Brewstera), a poranny spacer był możliwością zapoznania go z urokami nadwiślańskich łęgów wraz z żyjącym tam ptactwem. Zabrana przez nas luneta pozwoliła nam „sczesać” przesiadujące na wyspie mewy i rybitwy. Odbyliśmy nawet (niestety nieudany) pościg za dzięciołem zielonym, któremu przeszkodziliśmy podczas żerowania na ziemi. Za to para, również żerujących, dzięciołów średnich, zrekompensowała nam niepomyślne „polowanie”. Zaledwie parę dni wcześniej w tamtym rejonie Wisły (rezerwat Wyspy Zawadowskie) kręcił się ohar lecz nie udało się nam go namierzyć… Po spożyciu drugiego śniadania na nadwiślańskiej plaży (coś pięknego) wróciliśmy do zaparkowanych aut. Niestety problemy z plecami, które nękały profesora, nie pozwoliły nam ujść zbyt daleko, ale śmiało można przyznać, że profesor został oczarowany faktem, że tak dziki fragment przyrody znajduje się tak blisko centrum stolicy…

autorka zdjęć: Olga Bemowska

Projekt naukowy badania sieci zapyleń w Biebrzańskim Parku Narodowym (23-24.05.2012)

Biebrzański Park Narodowy to największy pod względem powierzchni Park w Polsce. O jego wartości decydują rozległe obszary mokradłowe prawie niezmienione przez człowieka, które są ostoją dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to stało się obszarem licznych badań Instytutu Biologii Uniwersytetu Białostockiego w kooperacji z Ogrodem Botanicznym UW. Projekt, w którym ma okazję uczestniczyć nasze Koło, polega na zbadaniu sieci zapyleń funkcjonujących w obrębie nadbiebrzańskich stanowisk, na który znajduje się m.in. obuwik pospolity. Jego mechanizm zapylania polega na oszustwie, a nauczone doświadczeniem owady niechętnie odwiedzają kwiaty tego gatunku. Jednak jeśli wokół obuwika znajdowały się bardziej atrakcyjne dla zapylaczy kwiaty, istnieje szansa, że część owadów trafi „przypadkiem” do kwiatów obuwika zapylając go. Analogiczne rozumowanie można przeprowadzić dla innych gatunków kwitnących tam roślin i w końcu wyznaczyć pewne zależności pomiędzy współwystępowaniem określonych gatunków roślin obok siebie a częstością odwiedzania ich kwiatów przez zapylacze. Badanie polegało na nagrywanie 15 minutowych filmów rejestrujących owady przylatujące do kwiatów, a także odłowieniu kolekcji porównawczej lokalnych zapylaczy umożliwiającej późniejszą identyfikację gatunków z filmów. Ta pilotażowa metoda badawcza będzie prawdopodobnie wymagała udoskonalenia w przyszłości.

 

autor zdjęć: Mateusz Kałabun

Wycieczka do Filtrów Warszawskich (9.05.2012)

Jak woda z Wisły dostaje się do naszych kranów? Jakiej jest jakości? Jakie procesy muszą zajść abyśmy mogli wypić herbatę lub kawę? Na te i wiele innych pytań uzyskaliśmy odpowiedź biorąc udział w wycieczce po Filtrach Warszawskich. Wieża ciśnień, filtry powolne, baseny koagulacyjne, filtry szybkie (stare i nowoczesne) – to część obiektów, które udało się nam zwiedzić. Zapoznaliśmy się z historią obiektów (Lindley, Starynkiewicz), procesami w nich zachodzącymi, urządzeniami filtrującymi wodę.  Niech puentą będzie fakt, że wodę z Wisły, po przejściu szeregu procesów (bez wpuszczania do rur miejskich), można pić bez przegotowania.

autorka zdjęć: Natalia Walczak

Liczenie żurawi (Grus grus) na Bagnie Całowanie (Mazowiecki Park Krajobrazowy) i jego okolicach (31.03-1.04.2012)

Centrum Ochrony Mokradeł (CMOK) oraz Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” zorganizowały po raz kolejny akcję liczenia żurawi na terenie Bagna Całowanie znajdującego się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Po krótkiej pogawędce o żurawiach i metodyce na dzień następny, zasnęliśmy z myślą o dobrej pogodzie… Ta jednak „na serio” potraktowała Prima Aprilis i w dniu (poranku) liczenia sprawiła nam niezły psikus – porywisty wiatr, ledwo dodatnia temperatura i przelotne opad śniegu – to warunki w jakich przyszło nam działać. Ze wstępnej analizy map wiemy, że zaobserwowaliśmy ok. 16 osobników.

autorzy zdjęć: Olga Bemowska i Marek Strojnowski

Wycieczka ornitologiczna nad Kolektor Młociński (19.02.2012)

Pomimo mrozu trzaskającego na zewnątrz i przelotnych opadów śniegu (środek lutego!) udaliśmy się nad Kolektor Młociński na wycieczkę ornitologiczną. Udało się nam zaobserwować i poznać ciekawe i dosyć liczne tego dnia ptaki wodne, dowiedzieć się nieco o warszawskiej Wiśle i spędzić miło czas w doborowym gronie.

autor zdjęć: Łukasz Wardecki

Wyjście do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (18.01.2012)

Członkowie koła chętnie korzystają z możliwości wzięcia udziału w wycieczkach organizowanych przez Wydział Biologii UW. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia nowej wiedzy.

autorka zdjęć: Olga Bemowska

Wykaszanie i odkrzaczanie rezerwatu „Torfy Orońskie” (17.12.2012)

Rezerwat Torfy Orońskie, pod Maciejowicami, to jeden z cenniejszych obiektów mechowiskowych na Mazowszu, niestety silnie zarastający trzciną. Mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji ochrony czynnej tego niezwykłego obiektu, zorganizowanej przez Centrum Ochrony Mokradeł. Zakasaliśmy więc rękawy i ostro wzięliśmy się  do odkrzaczania, koszenia trzciny, zbierania i wynoszenia biomasy z obszaru rezerwatu. Praca była ciężka, ale się opłaciła. Większość zbędnej biomasy została usunięta (pozostałą część usunięto pod koniec grudnia, podczas drugiej akcji „wykaszania”). Studenci zyskali cenne doświadczenie, a gdy zapadł zmrok udaliśmy się na działkę dr Pawlikowskiego, by wspólnie odpocząć przy ognisku.

autorka zdjęć: Olga Bemowska

Puszcza Romincka (21-23.10.2011)

W dniach 21-23 października 2011 miał miejsce pierwszy wyjazd terenowy organizowany przez SKOŚ. Wraz z naszym opiekunem, dr. Pawłem Pawlikowskim, wybraliśmy się na północne krańce naszego kraju do Puszczy Rominckiej. Przeszkodą, do zdobycia cennej wiedzy florystycznej i poznania odległych, dzikich północnych terenów (oraz siebie nawzajem – szeroko pojęta integracja), nie okazały się być nawet zimne noce i poranki.

autorki zdjęć: Olga Bemowska i Monika Makuch